7. dan izmenjave

 Zjutraj smo se zbudile in se s kombijem odpravile v mesto Korčula. Tam nas je počakala vodička Lučka, ki tam živi že 61 let in je edina Slovenka, ki ima tam licenco vodičke. Razkazala nam je stari del Korčule in nam povedala veliko zanimivosti.

 V sedmem stoletju so na Korčulo prišli Slovani, 225 leto je bilo posebno zaradi kronanja prvega kralja Tomislava. Iz Korčule izvira najbolj kvaliteten les črni bor. Obseg mesta Korčula je 920m, višina pa je 27m. V bližini Dubrovnika je samostan, kjer rastejo murve (obmorska drevesa) iz katerih še vedno proizvajajo svilo. V staro mesto sta vodila dva vhoda in to kopenska in morska vrata. Mesto je zgrajeno v tipu ribje kosti in sicer iz morja iz katerega prihaja magistral so ulice ravne, zato da svež veter pride do mesta. Iz kopenske strani pa so ulice ukrivljene, da v mesto ne prihajajo nezaželeni vetrovi. Družine so v mestu živele v hišah z več nadstropji: v prvem nadstropju so imeli sobe, v drugem dnevni prostor, kjer so imeli tudi balkon, v tretjem pa kuhinjo (če je slučajno zgorela, da je zgorela le streha). Najbližja točka od Korčule do kopna meri 1270m. V mestu je samo ena ulica brez stopnic, ki se imenuje Ulica mislecev. 

Po ogledu mesta z gospo Lučko smo se odpravile na kosilo na promenado. Poskusile smo testenine, ki so značilne za Korčulo. Nato smo se s kombijem odpravili do Pupnatske Luke, kjer smo se okopali. Po kopanju smo si šli pogledat mesto Smokvica in Blato, kjer smo videli ogromno vinogradov in si ogledali drugi največji drevored lip v Evropi. Mesto Blato je dobilo ime, saj je tam včasih bilo jezero, ki se je poleti osušilo in pustilo rodovitno blato, na katerem so pridelovali pšenico. To jezero so nato osušili, tako da so naredili kanal, ki je vodil do morja. Tam sedaj pridelujejo predvsem vino. 

Grk je avtohtona sorta vina, ki izvira iz Korčule, je belo vino, ki se odlično poda k morskim sadežem in ribam. Gre za žensko sorto, ki se samooprašuje, zato načeloma ne potrebuje moške sorte, vendar v vinogradu običajno raste vsaj ena moška sorta. Vino Grk, so poimenovali Grki, ki so prišli na Korčulo. Vino ni grenko, ko ga poskusimo vendar pusti grenak priokus v grlu. Grk po hrvaško pomeni grenko. 

Pripravile: Tea, Pika, Tinkara


                                                                                                                


    

















Komentarji

Priljubljene objave iz tega spletnega dnevnika

2. dan izmenjave

Prvi dan Erasmus+ mobilnosti-Korčula 2024

3. dan izmenjave